Książka opisuje przebieg dwóch odosobnień medytacyjnych poprowadzonych przez Mistrza Szeng-jena w Walii w latach 1989 oraz 1995. Książka jest zapisem jego mów opartych, między innymi, na tekście mistrza Łang Minga "Uspakajanie umysłu". Zapoznaje czytelników z podstawowymi metodami medytacji oraz naukami, które pomagają w naszym codziennym życiu. Opisana w niej starożytna chińska praktyka – cicha iluminacja jest obecnie rzadko nauczana i rzadko się o niej pisze.
Mistrz Szeng-jen urodził się w 1930 roku pod Szanghajem, był jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli tradycji buddyjskiej. W wieku 13 lat został mnichem. W 1963 roku zaczął samotne sześcioletnie odosobnienie. Otrzymał przekaz w obu szkołach czan: tsao-tung (jap. soto) i lin-czi (jap. rondzai). Uzyskał również doktorat w dziedzinie literatury buddyjskiej na Uniwersytecie Risio w Tokio w Japonii. Od 1978 roku zaczął nauczać na Tajwanie, a następnie w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Zmarł w 2009 roku.
John Crook, doktor nauk humanistycznych i przyrodniczych był jednym z pionierów socjoekologii oraz psychologii ewoluzyjnej. W roku 1977 rozpoczął studia nad systemem społecznym oraz ludową psychiatrią mieszkańców Ladakhu w buddyjskiej części Himalajów. Do napisania niniejszej książki zainspirowały go właśnie te badania w połączeniu z osobistą, intensywną praktyką buddyzmu. Był pierwszym europejskim spadkobiercą Dharmy mistrza Szeng-jena, wybitnego nauczyciela czan (zen). W ramach Western Chan Fellowship nauczał praktyki buddyjskiej. Wielokrotnie odwiedzał Polskę, prowadząc odosobnienia medytacyjne i wykłady. Zmarł w 2011 roku.