Osiąganie Umysłu Buddy

Autor: Mistrz Szeng-jen
tł. Jacek Majewski

Wydanie:pierwsze
Rok wydania:2009
Data publikacji:02.02.2009
Wydawca:Związek Buddystów Czan
ISBN:83-906909-2-6
Stron:200
Format:
Oprawa:miękka

26.00 zł

Wyprzedano

Czym jest Umysł Buddy? Czym jest czan, czyli chiński zen? Czym jest praktyka? Wiele książek napisano o zen, ale co to znaczy praktykować zen? Co naprawdę dzieje się podczas odosobnienia? Jaka jest rola mistrza, jaka ucznia?

Czan to praktyka, działanie, istnienie, a zarazem żadna z tych rzeczy. Jest ponad słowami i pojęciami. Nie można go opisać, lecz "Osiąganie Umysłu Buddy" posuwa się doprawdy daleko w wyrażaniu tego, co niewyrażalne. Dla początkującego adepta lub zainteresowanego ucznia "Osiąganie Umysłu Buddy" jest wspaniałym wprowadzeniem do buddyzmu czan (zen), ale nawet zaawansowany praktykujący może odnaleźć na stronach książki głębokie przewodnictwo duchowe.

Znaczna część książki zawiera oryginalne wykłady z odosobnień, wygłoszone przez Mistrza Szeng-jena dla jego uczniów. Wykłady te traktują bezpośrednio o metodach i problemach napotykanych w praktyce. Nie są to z góry przygotowane wykłady, ale bezpośrednie reakcje na potrzeby poszczególnych uczniów w konkretnych sytuacjach, jakie Mistrz napotkał na każdym odosobnieniu. Uczniowie zachęcani są do pisania o swych doświadczeniach z odosobnienia. Zamieszczono tu kilka takich relacji. Duża część książki zawiera komentarze do wierszy dwu słynnych mistrzów buddyzmu czan, Hung-czi i Han-szana. Osobną część stanowi zapis wywiadu radiowego Lexa Nixona z mistrzem, nadanego przez rozgłośnie WBAI w Nowym Jorku.

Mistrz Szeng-jen urodził się w 1930 roku pod Szanghajem, był jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli tradycji buddyjskiej. W wieku 13 lat został mnichem. W 1963 roku zaczął samotne sześcioletnie odosobnienie. Otrzymał przekaz w obu szkołach czan: tsao-tung (jap. soto) i lin-czi (jap. rondzai). Uzyskał również doktorat w dziedzinie literatury buddyjskiej na Uniwersytecie Risio w Tokio w Japonii. Od 1978 roku zaczął nauczać na Tajwanie, a następnie w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Zmarł w 2009 roku.


Klienci, którzy nabyli tę książkę, kupowali także:


Mahamudra
Mahamudra
48.00 zł

Twój adres IP: 3.239.117.1
Copyright © 2023 Wydawnictwo A
buddyzm.media.pl