tł. Jacek Majewski
Książka jest komentarzem do jednego z najbardziej znanych tekstów buddyjskich – Sutry Serca, który znany jest w ośrodkach i klasztorach buddyjskich na całym świecie. Chociaż Sutra Serca zajmuje nieco ponad jedną stronę, stanowi wydestylowaną esencję nauk Buddy. Szkoły czan (zen), kładące nacisk na żywą, bezpośrednio doświadczaną mądrość, od dawna z wielkim szacunkiem odnoszą się do tej sutry za jej zwięzłe ujęcie zasadniczych wglądów Buddy.
Książka "Nie ma cierpienia" stanowi komentarz Mistrza Szeng-jena do Sutry Serca. Mówi on o sutrze z perspektywy czan (zen), przedstawiając ją jako szereg metod medytacji i zachęcając czytelników do doświadczenia jej prawd bezpośrednio poprzez medytację i w codziennym życiu. W ten sposób temat Sutry Serca staje się czymś więcej niż tylko intelektualnym ćwiczeniem, a mianowicie metodą praktyki, dzięki której można przebudzić się ku właściwej każdemu z nas fundamentalnej mądrości. Czy chcemy lepiej zrozumieć koncepcje buddyzmu, czy pogłębić swoja praktykę medytacji, ten komentarz do Sutry Serca może okazać się w tym wielką pomoca.
Mistrz Szeng-jen urodził się w 1930 roku pod Szanghajem, był jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli tradycji buddyjskiej. W wieku 13 lat został mnichem. W 1963 roku zaczął samotne sześcioletnie odosobnienie. Otrzymał przekaz w obu szkołach czan: tsao-tung (jap. soto) i lin-czi (jap. rondzai). Uzyskał również doktorat w dziedzinie literatury buddyjskiej na Uniwersytecie Risio w Tokio w Japonii. Od 1978 roku zaczął nauczać na Tajwanie, a następnie w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Zmarł w 2009 roku.