tł. Jacek Majewski
Kompendium dwóch tysięcy chińskich studiów nad naukami Buddy i opartych na nich praktyk. Jest to jedna z tych rzadkich klasycznych pozycji, których zawartość ogarnia całość tradycji buddyjskiej. "Droga do stanu buddy" stała się najpoczytniejszą lekturą, obowiązującą w chińskich szkołach i uczelniach buddyjskich.
"Mnich Jin-szun, jeden z głównych przedstawicieli intelektualnego odrodzenia chińskiego buddyzmu, jest zarówno znawcą świętych pism, jak i oryginalnym myślicielem dużego formatu. Czerpiąc z całego, szerokiego zakresu myśli buddyjskiej - szczególnie jednak z reprezentowanej przez Nagardżunę, Czandrakirtiego i Tsongkhapę tradycji madhjamaki (Drogi Środka) - Jin-szun położył nacisk na racjonalizm i humanizm buddyzmu, jednoczesnie inicjując ożywczy dialog pomiędzy tradycyjną egzegezą buddyjską, a współczesnymi akademickimi badaniami nad buddyzmem."
Profesor Robert M. Gimello, Wydział Studiów Orientalnych i Religioznawstwa, Uniwersytet Arizony.
Mistrz Jin-szun jest współczesnym najwybitniejszym autorytetem w dziedzinie chińskiego buddyzmu. Urodził się w rodzinie chłopskiej w Chinach w 1906 roku, a w roku 1930 zrezygnował z życia świeckiego i został buddyjskim mnichem. Obecnia mieszka i naucza w klasztorze na Tajwanie.